Programul Festivalului Internațional de Teatru ”Povești” din Alba-Iulia

Programul Festivalului Internațional de Teatru ”Povești” din Alba-Iulia – Ediția a XI-a  

Luni, 10 octombrie
10h (Casa de Cultură a Studenților)
Spectacol: STAN BOLOVAN – SPAIMA ZMEILOR
(regia: Maria Mierluț – Trupa Arcadia de la Teatrul Regina Maria, Oradea)
spectacol pentru copii / 55

12h (Art Cafe)
Conferință de presă: CAFEAUA CU TÂLC

17h (Teatrul de Păpuși Prichindel)
Atelier de mânuire marionete: JOACĂ + MARIONETE = SPECTACOL
(coordonatori: actorii Nuți și Sorin Dorobanțu)

17h30’ (Teatrul de Păpuși Prichindel)
Atelier de scenografie: FORME DE EXPRESIE VIZUAL TEATRALE
(coordonatoare: scenografa Alina Herescu)

18h30’ (Foaierul Casei de Cultură a Sindicatelor)
Vernisaj expoziție: COSTUME ELISABETANE
(UNATC ”I.L. Caragiale”, București)

19h (Casa de Cultură a Sindicatelor)
Spectacol: EFECTE COLATERALE
(regia: Vlad Zamfirescu – Teatrul Nottara, București)
spectacol pentru tineri şi adulţi 14+ / 2h40

Marți, 11 octombrie
10h și 11h (Casa de Cultură a Studenților)
Spectacol: ELEFĂNȚELUL CURIOS
(regia: Gavril Cadariu – Teatrul pentru Copii și Tineret Ariel, Tg. Mureș)
spectacol pentru copii / 55

11h (Colegiul Militar Național „Mihai Viteazul”)
Conferință pentru adolescenți: DE CE SĂ MERGEM LA TEATRU?

12h (Art Cafe)
Conferință de presă: CAFEAUA CU TÂLC

12h30’ (Art Cafe)
Lansare de carte: REGIZORI CONTEMPORANI AI TEATRULUI EUROPEAN
(autori: Maria M. Delgado & Dan Rebellato – Editura Tracus Arte)

17h (Teatrul de Păpuși Prichindel)
Atelier de mânuire marionete: JOACĂ + MARIONETE = SPECTACOL
(coordonatori: actorii Nuți și Sorin Dorobanțu)

17h (Framm’s)
Vernisaj expoziție de fotografie: FESTIVALUL PRIN OBIECTIVUL CAMEREI
(Festivalul Internațional de Teatru pentru Copii din Subotica, Serbia)

17h30′ (Teatrul de Păpuși Prichindel)
Atelier de scenografie: FORME DE EXPRESIE VIZUAL TEATRALE
(coordonatoare: scenografa Alina Herescu)

19h (Casa de Cultură a Sindicatelor)
Spectacol: SVEJK
(regia: Alexandru Dabija – Teatrul Odeon, București)
spectacol pentru tineri şi adulţi / 2h10′

Miercuri, 12 octombrie
11h (Casa de Cultură a Sindicatelor)
Spectacol: CENUȘĂREASA
(regia: Ciprian Huțanu – Teatrul de Păpuși Gulliver, Galați)
spectacol pentru copii / 1h

11h (Colegiul Economic „Dionisie Pop Marțian”)
Conferință pentru adolescenți: DE CE SĂ MERGEM LA TEATRU?

12h (Art Cafe)
Conferință de presă: CAFEAUA CU TÂLC

12h30’ (Art Cafe)
Lansare de carte: COSTEL CONSTANTIN, UN ACTOR PRINTRE ROLURILE SALE
(autoare: Ioana Bogdan – Editura RAO)

13h (Casa de Cultură a Studenților)
Spectacol: PROFUDE FRANCEZĂ
(regia: Felicia Dalu – Universitatea de Arte, Tg. Mureș)
spectacol pentru adolescenți / 2h

17h (Teatrul de Păpuși Prichindel)
Atelier de mânuire marionete: JOACĂ + MARIONETE = SPECTACOL
(coordonatori: actorii Nuți și Sorin Dorobanțu)

17h30′ (Teatrul de Păpuși Prichindel)
Atelier de scenografie: FORME DE EXPRESIE VIZUAL TEATRALE
(coordonatoare: scenografa Alina Herescu)

17h30′ (Casa de Cultură a Studenților)
Expoziție de planșe arhitecturale pentru reabilitarea Teatrului de Păpuși Prichindel din Alba-Iulia:
POVEȘTI ÎNTR-UN SPAȚIU NOU

18h (Casa de Cultură a Studenților)
Spectacol: PARAVAN. DOUĂ TELEFOANE
(regia: Matei Lucaci-Grunberg – Asociația Jamais Vu, București)
spectacol pentru tineri şi adulţi / 1h15′

20h (Casa de Cultură a Sindicatelor)
Spectacol: VANILLA SKYPE
(regia: Cătălin Ștefănescu – Teatrul Act, București)
spectacol pentru tineri şi adulţi 16+ / 2h

Joi, 13 octombrie
11h (Casa de Cultură a Sindicatelor)
Spectacol: AVENTURILE LUI CHILLI RAMIREZ
(regia: Attila Vizauer – Teatrul pentru Copii Arlechino, Brașov)
spectacol pentru copii / 50′

11h (Liceul de Arte „Regina Maria”)
Conferință pentru adolescenți: DE CE SĂ MERGEM LA TEATRU?

12h (Art Cafe)
Conferință de presă: CAFEAUA CU TÂLC

12h30’ (Art Cafe)
Lansare de carte: CU BIRLIC, RÂZÂND PRINTRE LACRIMI
(autor: Ion Moldovan – Editura Buna Vestire)

17h (Teatrul de Păpuși Prichindel)
Atelier de mânuire marionete: JOACĂ + MARIONETE = SPECTACOL
(coordonatori: actorii Nuți și Sorin Dorobanțu)

17h30′ (Teatrul de Păpuși Prichindel)
Atelier de scenografie: FORME DE EXPRESIE VIZUAL TEATRALE
(coordonatoare: scenografa Alina Herescu)

18h (Casa de Cultură a Studenâilor)
Spectacol: VIVIEN LEIGH – ULTIMA CONFERINȚĂ DE PRESĂ
(regia: Liana Ceterchi – Teatrul Excelsior, București)
spectacol pentru tineri şi adulţi 16+ / 1h20′  

20h (Framm’s)
Lansare de carte & CD: NICU ALIFANTIS – FaceCarte & Madame Mon Amour

Vineri, 14 octombrie
11h (Casa de Cultură a Studenților)
Spectacol: POVESTE DESPRE HÄNSEL ȘI GRETEL
(regia: Geo Dinescu, Marin Fagu & Mugur Prisăcaru – Teatrul pentru Copii şi Tineret Colibri, Craiova)
spectacol pentru copii / 45′

11h (Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan”)
Conferință pentru adolescenți: DE CE SĂ MERGEM LA TEATRU?

12h (Art Cafe)
Conferință de presă: CAFEAUA CU TÂLC

12h30’ (Art Cafe)
Lansare de carte: CASA CU PISICĂ LA FEREASTRĂ
(autoare: Mioara Pop – Editura Școala Ardeleană)

17h (Teatrul de Păpuși Prichindel)
Atelier de mânuire marionete: JOACĂ + MARIONETE = SPECTACOL
(coordonatori: actorii Nuți și Sorin Dorobanțu)

17h30′ (Teatrul de Păpuși Prichindel)
Atelier de scenografie: FORME DE EXPRESIE VIZUAL TEATRALE
(coordonatoare: scenografa Alina Herescu)

18h (Casa de Cultură a Sindicatelor)
Spectacol: UN MINUT DE DANS SAU UFF!!!
(regia: Gigi Căciuleanu – Fundația Art Production, București)
spectacol pentru tineri şi adulţi / 1h05

19h30’ (Casa de Cultură a Sindicatelor)
Spectacol: VIVALDI ȘI ANOTIMPURILE
(regia: Gigi Căciuleanu – Teatrul Național, Tg. Mureș)
spectacol pentru tineri şi adulţi / 3h

Sâmbătă, 15 octombrie
11h (Casa de Cultură a Studenților)
Spectacol: OMUL DE ZĂPADĂ CARE VOIA SĂ ÎNTÂLNEASCĂ SOARELE
(regia: Ioan Brancu – Teatrul de Animație Țăndărică, București)
spectacol pentru copii / 1h

12h (Art Cafe)
Conferință de presă: CAFEAUA CU TÂLC

12h30’ (Art Cafe)
Lansare de carte: DOMNUL IBRAHIM ȘI FLORILE DIN CORAN
(autor: Eric-Emmanuel Schmitt – Editura Humanitas)

16h (Aula Universității 1 Decembrie 1918)
Conferință: CUM ORGANIZĂM UN FESTIVAL?
(Slobodan Markovic – Directorul Festivalului Internațional de Teatru pentru Copii Subotica, Serbia)

17h (Teatrul de Păpuși Prichindel)
Atelier de mânuire marionete: JOACĂ + MARIONETE = SPECTACOL
(coordonatori: actorii Nuți și Sorin Dorobanțu)

17h30′ (Teatrul de Păpuși Prichindel)
Atelier de scenografie: FORME DE EXPRESIE VIZUAL TEATRALE
(coordonatoare: scenografa Alina Herescu)

19h (Casa de Cultură a Studenților)
Spectacol: DOMNUL IBRAHIM ȘI FLORILE DIN CORAN
(regia: Chris Simion – Compania D’AYA & Teatrul Metropolis, București)
spectacol pentru tineri şi adulţi / 1h30′

Duminică, 16 octombrie
11h (Casa de Cultură a Studenților)
Spectacol: CÂNTĂ, GREIERE !
(regia: Gabriela Lungu – Teatrul Municipal de Păpuşi Guguță, Republica Moldova)
spectacol pentru copii / 45 min’

12h (Teatrul de Păpuși Prichindel)
Prezentarea Atelierului de mânuire marionete: JOACĂ + MARIONETE = SPECTACOL
(coordonatori: actorii Nuți și Sorin Dorobanțu)

13h (Art Cafe)
Conferință de presă: CAFEAUA CU TÂLC

17h (Casa de Cultură a Studenților)
Spectacol: THE HOUSE
(regia: Sofie Krog & David Faraco – Sofie Krog Teater, Danemarca)
spectacol pentru tineri şi adulţi / 55′

19h (Casa de Cultură a Sindicatelor)
Spectacol: EFECTUL RAZELOR GAMA ASUPRA CRĂIȚELOR LUNATICE
(regia: Mariana Cămărășan – Teatrul Metropolis, București)
spectacol pentru tineri şi adulţi 14+ / 2h

ELEFĂNȚELUL CURIOS / regia: Gavril Cadariu - Teatrul pentru Copii și Tineret ”Ariel”, Târgu Mureș

ELEFĂNȚELUL CURIOS / regia: Gavril Cadariu – Teatrul pentru Copii și Tineret ”Ariel”, Târgu Mureș

Fii primul care comentează on "Programul Festivalului Internațional de Teatru ”Povești” din Alba-Iulia"

Lasă un comentariu

Adresa ta de mail nu va fi divulgată.


*


Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.