Excelsior Teen-Fest 2017 – programul festivalului

FLUTURII SUNT LIBERI / Regia: Erwin Șimșensohn - Teatrul Excelsior, București

Mâine seară, începe Excelsior Teen-Fest. Dedicat adolescenților, festivalul Teatrului Excelsior se desfășoară în perioada 30 septembrie–8 octombrie, spectacolele având loc în cinci teatre bucureștene: Excelsior, Odeon, Metropolis, Teatrul Mic și Teatrul Național. Ce vă place și ce vi se potrivește din programul festivalului stabiliți singuri, consultându-vă, desigur, cu juniorii. Hai la teatru! 🙂

SÂMBĂTĂ, 30 SEPTEMBRIE 
19:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
DESCHIDEREA Excelsior TEEN-FEST 2017

#EmojiPlay – Spectacol de teatru coregrafic de Gigi Căciuleanu
Teatrul EXCELSIOR în parteneriat cu „Gigi Căciuleanu Romania Dance Company”
(1h / secțiunea TEEN ATTITUDE)

#EMOJIPLAY / Spectacol de Gigi Căciuleanu – Teatrul Excelsior, București


DUMINICĂ, 1 OCTOMBRIE 
15:00 – 17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ
(secțiunea ATELIER TEEN-FEST)

18:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Digito Ergo Sum (de Ulduz Ashraf Gandomi și Cecilia Lorenzetti)
Regia: Alessandra Tomassini // San Lorenzo di Savena, Italia
(55′ / secțiunea TEEN ATTITUDE / traducere în limba română)

19:30 // Teatrul Odeon, Sala Studio
Pescărușul (de A.P. Cehov)
Un spectacol de Andreea și Andrei Grosu // Teatrul Odeon București
(1h 30′ / secțiunea REBORN CLASSICS)

PESCĂRUȘUL / Regia: Andrei și Andreea Grosu – Teatrul Odeon, București


LUNI, 2 OCTOMBRIE 
10:00 – 12:00 // CINETic
3D Reality – atelier de  modelare 3D
(secțiunea ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ
(secțiunea ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 18:00 // CINETic
VideoSoundEdit – atelier de editare video
(secțiunea ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 18:00 // CINETic
Stop Motion – atelier de film de animație
(secțiunea ATELIER TEEN-FEST)

17:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Vandalul (de Hamish Linklater)
Regia: Andreea Vulpe // UNTEATRU
(1h 20′ / secțiunea TEEN ATTITUDE)

19:00 // Teatrul Odeon, Sala Mare
Suntrack (În căutarea sunetului pierdut într-un oraș cu soare)
Scenariul și regia: Radu Afrim // Teatrul „Maria Filotti” Brăila
(1h 50′ / secțiunea TEEN ATTITUDE)


MARȚI, 3 OCTOMBRIE 
10:00 – 12:00 // CINETic
3D Reality – atelier de  modelare 3D
(secțiunea ATELIER TEEN-FEST)

12:00 // Colegiul Național „Mihai Viteazul”
MASKAR (între) de Mihaela Michailov
Regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika
(45‘ / Secțiunea Q&A #teatruînlicee)

15:00 – 17:00 // CINETic
VideoSoundEdit – atelier de editare video
(secțiunea ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ
(secțiunea ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 18:00 // CINETic
Stop Motion – atelier de film de animație
(secțiunea ATELIER TEEN-FEST)

17:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Avioane de hârtie (de Elise Wilk)
Regia şi scenografia: Anca Maria Băcanu // Trupa „Amprente” Brașov
(45′ / secțiunea TEENS IN THE SPOTLIGHT)

18:00 // Teatrul Odeon, Sala Mare
Hamlet (după William Shakespeare)
Muzica: SUBCARPAȚI
Un spectacol de Ada Lupu // Teatrul Național „Mihai Eminescu” Timișoara
(3h, cu pauză / secțiunea REBORN CLASSICS)

HAMLET / Regia: Ada Lupu – Teatrul Mihai Eminescu, Timișoara


MIERCURI, 4 OCTOMBRIE 
10:00 – 12:00 // CINETic
3D Reality – atelier de  modelare 3D
(secțiunea ATELIER TEEN-FEST)

12:00 // Colegiul Național „George Coșbuc”
MASKAR (între) de Mihaela Michailov
Regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika
(45‘ / Secțiunea Q&A #teatruînlicee)

15:00 – 17:00 // CINETic
VideoSoundEdit – atelier de editare video
(secțiunea ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ
(secțiunea ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 18:00 // CINETic
Stop Motion – atelier de film de animație
(secțiunea ATELIER TEEN-FEST)

17:00 // Teatrul de Comedie, Sala Studio
Dur (de George F. Walker)
Regia: Vlad Massaci // Teatrul de Comedie
(1 h 40′ / secțiunea TEEN ATTITUDE)

18:00 – 19:00 // Piața Universității
Pereții vorbesc
Regia și coregrafia: Ștefan Lupu
Muzica: Alexei Țurcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu
Performance – Trupele Nant, Playhood și Acting UP
(secțiunea TEENS IN THE SPOTLIGHT)

19:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Say it now! (de Mihaela Michailov și Marcelino Martin Valiente)
Direcția de scenă: Marcelino Martin Valiente // Teatrul Național „Mihai Eminescu” Timișoara
(1 h 40′ / secțiunea TEEN ATTITUDE)

DUR / Regia: Vlad Massaci – Teatrul de Comedie, București


JOI, 5 OCTOMBRIE 
10:00 – 12:00 // CINETic
3D Reality – atelier de  modelare 3D
(secțiunea ATELIER TEEN-FEST)

13:00 // Colegiul Național „Mihai Eminescu”
MASKAR (între) de Mihaela Michailov
Regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika
(45‘ / secțiunea Q&A #teatruînlicee)

15:00 – 17:00 // CINETic
VideoSoundEdit – atelier de editare video
(secțiunea ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 18:00 // CINETic
Stop Motion – atelier de film de animație
(secțiunea ATELIER TEEN-FEST)

17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
20 noiembrie (după Lars Noren)
Un spectacol de Eugen Jebeleanu // Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
(1h / secțiunea TEEN ATTITUDE)

18:00 – 19:00 // Piața Universității
Pereții vorbesc
Regia și coregrafia: Ștefan Lupu
Muzica: Alexei Țurcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu
Performance – Trupele Nant, Playhood și Acting UP
(secțiunea TEENS IN THE SPOTLIGHT)

19:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Octavie
Scenariul și regia: Flora Donars
Muzica: Maxence Grimbert-Barré // Le MèME EnsembLe, Franța
(1h / secțiunea TEEN ATTITUDE / traducere în limba română)

20 NOIEMBRIE / Spectacol de Eugen Jebeleanu – Teatrul Național Radu Stanca, Sibiu


VINERI, 6 OCTOMBRIE 
10:00 – 12:00 // CINETic
3D Reality – atelier de modelare 3D
(secțiunea ATELIER TEEN-FEST)

12:30 // Colegiul Național „Matei Basarab”
MASKAR (între) de Mihaela Michailov
Regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika
(45‘ / secțiunea Q&A #teatruînlicee)

15:00 – 17:00 // CINETic
VideoSoundEdit – atelier de editare video
(secțiunea ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 17: 00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ
(secțiunea ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 18:00 // CINETic
Stop Motion – atelier de film de animație
(secțiunea ATELIER TEEN-FEST)

18:00 – 19:00 // Parcul Herăstrău
Pereții vorbesc
Regia și coregrafia: Ștefan Lupu
Muzica: Alexei Țurcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu
Performance – Trupele Nant, Playhood și Acting UP
(secțiunea TEENS IN THE SPOTLIGHT)

18:00 // Teatrul Mic
Deșteptarea primăverii (de Frank Wedekind)
Regia: Vlad Cristache
Muzica: Daniel Rocca. Interpretare live: FIRMA // Teatrul Mic
(3h, cu pauză / secțiunea REBORN CLASSICS / 16+)

19:00 // Teatrul EXCELSIOR, Sala Mare
Fluturii sunt liberi (de Leonard Gershe)
Regia: Erwin Șimșensohn // Teatrul EXCELSIOR
(1h 55′ / secțiunea TEEN ATTITUDE)

DEȘTEPTAREA PRIMĂVERII / Regia: Vlad Cristache – Teatrul Mic, București


SÂMBĂTĂ, 7 OCTOMBRIE 
17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ // performance
(secțiunea ATELIER TEEN-FEST)

17:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
All = Gods in Blood de Agnieszka Nasierowska
(după Împăratul muștelor, de William Golding)
Regia: Grzegorz Grecas // Teatr Układ Formalny, Polonia
(1h 20′ / secțiunea TEEN ATTITUDE)

18:00 – 19:00 // Parcul IOR
Pereții vorbesc
Regia și coregrafia: Ștefan Lupu
Muzica: Alexei Țurcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu
Performance – Trupele Nant, Playhood și Acting UP
(secțiunea TEENS IN THE SPOTLIGHT)

19:00 // Teatrul Național București, Sala Pictură
O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopții
(după un roman de Mark Haddon)
Regia: Bobi Pricop // Teatrul Național București
(1h 40′ / secțiunea TEEN ATTITUDE)

19:00 // Teatrul Metropolis
Romeo și Julieta de William Shakespeare
Direcția de scenă: Victor Ioan Frunză // Teatrul Metropolis București
(2h 45′, cu pauză / secțiunea REBORN CLASSICS / 14+)

O ÎNTÂMPLARE CIUDATĂ CU UN CÂINE LA MIEZUL NOPȚII / Regia: Bobi Pricop – Teatrul Național I.L. Caragiale, București


DUMINICĂ, 8 OCTOMBRIE 
17:00 – 18:00 // Teatrul Excelsior – outdoor
Pereții vorbesc
Regia și coregrafia: Ștefan Lupu
Muzica: Alexei Țurcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu
Performance – Trupele Nant, Playhood și Acting UP
(secțiunea TEENS IN THE SPOTLIGHT)

18:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Our Ladies of Perpetual Succour / Fecioarele noastre grabnic ajutătoare (de Lee Hall, după Sopranele de Alan Warner)
Regia și coregrafia: Răzvan Mazilu // Teatrul EXCELSIOR
(2h 10′ / secțiunea TEEN ATTITUDE / 16+)

20:15 ÎNCHIDEREA FESTIVALULUI EXCELSIOR TEEN-FEST 2017

FECIOARELE NOASTRE GRABNIC AJUTĂTOARE (OUR LADIES OF PERPETUAL SUCCOUR) / Regia: Răzvan Mazilu – Teatrul Excelsior, București


Fii primul care comentează on "Excelsior Teen-Fest 2017 – programul festivalului"

Lasă un comentariu

Adresa ta de mail nu va fi divulgată.


*