TEEN-FEST – festival de teatru pentru adolescenți

Duminică începe Teen-Fest. A doua ediție a festivalului de teatru pentru adolescenți, organizat de Teatrul Excelsior, se desfășoară în perioada 25 septembrie-1 octombrie și este gândită ca un periplu parcus de tineri printr-un oraş ascuns al artelor, conform comunicatului oficial. Punctul de plecare îl constituie spectacolul de teatru profesionist, selecţia axându-se pe două direcţii: Teen Attitude, spectacole care ating universul de procupări, probleme, teme de viaţă ale adolescenţilor, și Reborn Clasic, re-citiri regizorale ale textelor din marea dramaturgie, care fac parte din programele de studiu ale adolescenţilor.

Secţiunea Teen Social – realizată în parteneriat cu Centrul de Teatru Educaţional Replika şi cu SUPER: Festivalul de Filme făcute de Adolescenţi – extinde universul tematic al Teen-Fest-ului. Astfel, spectatorii sunt invitaţi la o serie de evenimente dedicate artei educaționale și culturii participative, care îmbină spectacolele de teatru social, cu filme, cărți înrudite tematic și dezbateri deschise. Festivalul își propune nu numai să dedice evenimente tinerilor, dar și să îi implice în procesul artistic. În acest sens, patru trupe de teatru ale adolescenţilor vor intra în dialog cu locuitorii oraşului, prin scurte intervenţii teatrale realizate outdoor, în parcuri, în centrul istoric și în alte locuri din oraş, în cadrul secţiunii Teens in the spotlight, realizată în parteneriat cu Asociaţia T.E.T.A. Tot tinerilor li se adresează și atelierele de creative writing, fotografie şi dans, susținute de profesioniști care îşi propun să aducă în lumină, prin intermediul energiilor creative ale tinerilor, oraşul ascuns, oraşul fiecăruia. Programul complet al Festivalului de teatru Teen-Fest 2016 îl găsiți mai jos.

afiș #teenspirit. Teatrul Excelsior


TEEN-FEST 2016 – program

Sâmbătă, 24 septembrie
18h–19h (Centrul VechiBNR, Parcul Moghioroş și Parcul Alexandru Ioan Cuza-IOR)
TEENS IN THE SPOTLIGHT: ORAȘUL ASCUNS
(regia: Vlad Cristache – moment interactiv de teatru tânăr cu trupele Brainstorming, AS, Vague, Acting Up)

Duminică, 25 septembrie
18h–19h (Centrul Vechi-BNR, Parcul Moghioroş, Parcul Tineretului și Parcul Alexandru Ioan Cuza-IOR)
TEENS IN THE SPOTLIGHT: ORAȘUL ASCUNS (regia: Vlad Cristache – moment interactiv de teatru tânăr cu trupele Brainstorming, AS, Vague, Acting Up)

18h–19h30 (Teatrul Excelsior – Sala Mare)
Deschiderea EXCELSIOR TEEN-FEST
TEEN ATTITUDE: APROAPE
(regia: Vlad Cristache – Teatrul Tineretului, Piatra Neamţ)

Luni, 26 septembrie
11h–14h (Teatrul Excelsior – Sala Studio)
ATELIERELE TEEN-FEST: Atelierul de fotografie
ORAȘUL ASCUNS cu Zomir Dimovici

16h-19h (Teatrul Excelsior – Sala Studio)
ATELIERELE TEEN-FEST: Atelierul de creative writing  
ORAȘUL ASCUNS cu Ana Agopian

16h-19h (ARCUB – Sala Lipscani)
ATELIERELE TEEN-FEST: Atelierul de coregrafie  
ORAȘUL ASCUNS cu Sandra Mavhima

16h30-17h (Centrul de Teatru Educațional Replika)
LANSARE DE CARTE: Carte cu PISICA VERDE
(volum coordonat de Oltița Cîntec, Editura Timpul – Iași, 2016)

17h-18h (Centrul de Teatru Educațional Replika)
TEEN ATTITUDE: PISICA VERDE
(regia: Bobi Pricop – Teatrul Luceafărul, Iaşi)

19h–21h30 (Teatrul Naţional Bucureşti – Sala Atelier)
TEEN ATTITUDE: COLUMBINUS
(regia Horia Suru – Teatrul Municipal, Baia Mare)

Marţi, 27 septembrie
11h–14h (Teatrul Excelsior – Sala Studio)
ATELIERELE TEEN-FEST: Atelierul de fotografie
ORAȘUL ASCUNS cu Zomir Dimovici

16h-19h (Teatrul Excelsior – Sala Studio)
ATELIERELE TEEN-FEST: Atelierul de creative writing  
ORAȘUL ASCUNS cu Ana Agopian

16h-19h (ARCUB – Sala Lipscani)
ATELIERELE TEEN-FEST: Atelierul de coregrafie  
ORAȘUL ASCUNS cu Sandra Mavhima

17h-18h30 (Teatrul Naţional Bucureşti – Sala Mică)
TEEN ATTITUDE: EXPLOZIV
(regia: Andrei Măjeri – Teatrul Naţional „Marin Sorescu”, Craiova)

19h-21h (Teatrul de Comedie – Sala Studio)
REBORN CLASIC: JOCUL DE-A VACANȚA
(regia: Dragoş Alexandru Muşoiu – Teatrul de Comedie)

19h-20h (Teatrul Excelsior – Sala Mare)
TEENS IN THE SPOTLIGHT: ORCHESTRA TITANIC
(Trupa The SnooP, Baia Mare)

Miercuri, 28 septembrie
11h–14h (Teatrul Excelsior – Sala Studio)
ATELIERELE TEEN-FEST: Atelierul de fotografie
ORAȘUL ASCUNS cu Zomir Dimovici

16h-19h (Teatrul Excelsior – Sala Studio)
ATELIERELE TEEN-FEST: Atelierul de creative writing  
ORAȘUL ASCUNS cu Ana Agopian

16h-19h (ARCUB – Sala Lipscani)
ATELIERELE TEEN-FEST: Atelierul de coregrafie  
ORAȘUL ASCUNS cu Sandra Mavhima

17h–18h30 (Teatrul de Comedie, Sala Nouă)
TEEN ATTITUDE: EMANCIPARE
(regia: Radu Iacoban – Teatrul de Comedie, București)

18h–19h (Centrul Vechi-BNR, Parcul Moghioroş, Parcul Tineretului și Parcul Alexandru Ioan Cuza-IOR)
TEENS IN THE SPOTLIGHT: ORAȘUL ASCUNS
(regia: Vlad Cristache – moment interactiv de teatru tânăr cu trupele Brainstorming, AS, Vague, Acting Up)

19h–20h30 (Teatrul Excelsior, Sala Mare)
TEEN ATTITUDE: AVIOANE DE HÂRTIE
(regia: Cristi Juncu – UNATC, București)

19h–21h30 (Centrul de Teatru Educațional Replika)
TEEN SOCIAL: POVEȘTI LA REPLIKA – Povești dictate
19h: Teatru – ÎN CUVINTELE TALE
(regia: Radu Apostol – Asociația Culturală Replika & ANPBR)
20h30: Carte – CHEMAREA MONSTRULUI, de Patrick Ness (Editura TREI – Bucureşti, 2015)
21h: Film – SELECȚIE DE SCURTMETRAJE

Joi, 29 septembrie
11h–14h (Teatrul Excelsior – Sala Studio)
ATELIERELE TEEN-FEST: Atelierul de fotografie
ORAȘUL ASCUNS cu Zomir Dimovici

16h-19h (Teatrul Excelsior – Sala Studio)
ATELIERELE TEEN-FEST: Atelierul de creative writing  
ORAȘUL ASCUNS cu Ana Agopian

16h-19h (ARCUB – Sala Lipscani)
ATELIERELE TEEN-FEST: Atelierul de coregrafie  
ORAȘUL ASCUNS cu Sandra Mavhima

17h–18h (Unteatru)
REBORN CLASIC: HAMLET (un spectacol de Alina Berzunţeanu, Richard Bovnoczki și Peter Kerek – Unteatru, Bucureşti)

18h–19h (Centrul Vechi-BNR, Parcul Moghioroş, Parcul Tineretului și Parcul Alexandru Ioan Cuza-IOR)
TEENS IN THE SPOTLIGHT: ORAȘUL ASCUNS
(regia: Vlad Cristache – moment interactiv de teatru tânăr cu trupele Brainstorming, AS, Vague, Acting Up)

19h–20h30 (Teatrul Excelsior, Sala Mare)
TEEN ATTITUDE: BUCUREȘTIUL MEU
(spectacol colectiv; regia Adelaida Zamfira – UNATC, București)

19h–21h30 (Centrul de Teatru Educațional Replika)
TEEN SOCIAL: POVEȘTI LA REPLIKA – Poveşti de care te fereşti
19h: Teatru – MASKAR NTRE] (regia Radu Apostol – Asociaţia T.E.T.A, Asociaţia Urbanium, Asociaţia Reper 21 & Asociaţia Culturală ADO)
20h30: Carte – NEGRU CA ABANOSUL, de Salla Simukka (Editura TREI – Bucureşti, 2016)
21h: Film – SELECȚIE DE SCURTMETRAJE

Vineri, 30 septembrie
11h–14h (Teatrul Excelsior – Sala Studio)
ATELIERELE TEEN-FEST: Atelierul de fotografie
ORAȘUL ASCUNS cu Zomir Dimovici

16h-19h (Teatrul Excelsior – Sala Studio)
ATELIERELE TEEN-FEST: Atelierul de creative writing  
ORAȘUL ASCUNS cu Ana Agopian

16h-19h (ARCUB – Sala Lipscani)
ATELIERELE TEEN-FEST: Atelierul de coregrafie  
ORAȘUL ASCUNS cu Sandra Mavhima

17h–18h30 (Teatrul Excelsior, Sala Mare)
TEEN ATTITUDE: iHAMLET
(regia: Catinca Drăgănescu – Asociaţia Punctart)

19h–21h (Teatrul Mic)
TEEN ATTITUDE: ANUL DISPĂRUT. 1989
(regia: Ana Mărgineanu – Teatrul Mic)

19h–21h (Centrul de Teatru Educațional Replika)
TEEN SOCIAL: POVEȘTI LA REPLIKA – Poveşti de pus la colț
19h: Teatru – COPII RĂI (regia: Alex Mihăescu – Asociaţia Culturală ADO)
20h: Carte – MINUNEA, de R.J. Palacio (Editura Arthur – Bucureşti, 2013)
20h30: Film – SELECȚIE DE SCURTMETRAJE

Sâmbătă, 1 octombrie
11h–12h (Teatrul Excelsior, Sala Mare)
ATELIERELE TEEN-FEST: ORAȘUL ASCUNS instalaţie [showcase]

17h–18h (Unteatru)
TEEN ATTITUDE: #minor (regia: Bogdan Georgescu – Teatrul Naţional „Radu Stanca” & Universitatea „Lucian Blaga”, Sibiu)

18h–19h (Piaţa Universităţii – Platoul Statui)
TEENS IN THE SPOTLIGHT: ORAȘUL ASCUNS
(moment muzical, creaţie colectivă – trupele Brainstorming, As, Vague, Acting Up / coordonatori: Raluca Stratulat, Alexei Ţurcan & Bogdan Gugu)

19h–21h (Centrul de Teatru Educațional Replika)
TEEN SOCIAL: POVEȘTI LA REPLIKA – Poveşti pentru adultul meu
19h: Teatru – FAȚĂ DE DREPTURI
(regia: Radu Apostol – Asociaţia Culturală Replika, București)
20h: Carte – CELE TREI FEȚE ALE LUNII, de Sally Gardner (Editura Art – Bucureşti, 2013)
20h30: Film – SELECȚIE DE SCURTMETRAJE

19h30–21h30 (Teatrul Excelsior, Sala Mare)
Închiderea EXCELSIOR TEEN-FEST 
#TEENSPIRIT (spectacol colectiv – Teatrul Excelsior)

afiș Excelsior Teen-Fest 2016

Fii primul care comentează on "TEEN-FEST – festival de teatru pentru adolescenți"

Lasă un comentariu

Adresa ta de mail nu va fi divulgată.


*


Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.