Programul Festivalului Tânăr de la Sibiu

Programul Festivalului Tânăr de la Sibiu – Ediția a II-a

Luni, 10 octombrie
10h (Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – sala Etaj)
FRUMOASA ŞI BESTIA (regia: Luminiţa Strîmbeanu & Doris Dănăilă – UNATC ”I.L. Caragiale”, București – Master Teatru de Animație)
+4 / 45 min.

11h (Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – sala Parter)
PĂCALĂ (regia: Ciprian Huțanu – Universitatea de Arte ”George Enescu”, Iași – Master Anul I, Specializarea Actorie/Păpuşi/Marionete)
+10 / 50 min.

18h (Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – sala Studio)
Vernisajul expoziţiei de artă conceptuală ESCAPE
Expoziţia va fi deschisă pe întreaga perioadă a festivalului, în intervalul orar 10-18h, iar intrarea este liberă

Marţi, 11 octombrie
10h și 12h (Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – sala Etaj)
MARIONETELE DIN BUDAPESTA
(Bence Sarkadi – Theater of Marionettes, Ungaria)
+6 / 40 min.

11h (Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – sala Parter)
IEDUL CU TREI CAPRE
(regia: Eniko Takas – Asociaţia Cealaltă, Cluj-Napoca)
+4 /

18h (Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – sala Etaj)
MARIONETELE DIN BUDAPESTA
(Bence Sarkadi – Theater of Marionettes, Ungaria)
+6 / 40 min.

Miercuri, 12 octombrie
11h (Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – sala Parter)
CEL MAI MARE GULLIVER
(regia: Alexandru Dabija – Teatrul pentru Copii și Tineret Gong, Sibiu)
+5 / 50 min.

12h30min (Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – sala Etaj)
SENTIMENTE MĂRUNTE
(regia: Nadezhda Alexeeva – Novgorod Theatre for children and youth „Mali”, Rusia)
+3 / 50 min.

18h (Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – sala Etaj)
SENTIMENTE MĂRUNTE
(regia: Nadezhda Alexeeva – Novgorod Theatre for children and youth „Mali”, Rusia)
+3 / 50 min.

Joi, 13 octombrie
10h și 15h30min (Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong)
ATELIER DE STORYTELLING cu Iulian Tănase, scriitor şi realizator de programe la Radio Guerrilla. Atelierul este recomandat copiilor cu vârsta cuprinsă între 6 şi 8 ani / 60 min

11h (Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – sala Parter)
BASMUL CĂZUT DIN NOR (Yerevan State Puppet Theatre, Armenia)
+4 / 45 min.

16h30min (Foaierul Teatrului pentru Copii şi Tineret Gong)
Prezentare de carte şi concert cu fragmente din spectacolul CEL MAI MARE GULLIVER: EXPERIMENTUL MAMATATA (autor: Iulian Tănase / invitați speciali: actorii Teatrului Gong în concert)
60 min. / intrarea liberă

18h (Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – sala Etaj)
REFRACŢIE (Asociația UMA ED ROMÂNIA & Control Club Bucureşti)
+10 / 50 min.

Spectacolul este urmat de:
Sesiune Q&A cu artiştii şi scriitoarea Ana Dragu
Conferința susținută de scriitoarea Ana Dragu: PLANETA AUTISM
Prezentarea cărţii MÂINI CUMINŢI (autoare: Ana Dragu) care a stat la baza spectacolului REFRACȚIE

21h (Atrium Cafe & Bistro)
CEL MAI MARE LUCRU (Miss Walker & Silent Rocco, Germania)
Spectacol recomandat tuturor categoriilor de vârstă / 35 min.
Intrarea este gratuită

Vineri, 14 octombrie
11h (Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – sala Etaj)
DOMNUL SATIE – FĂCUT ÎN HÂRTIE (Atofri Theatre, Polonia)
1-6 ani / 35 min.

17h (Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – sala Etaj)
DOMNUL SATIE – FĂCUT ÎN HÂRTIE (Atofri Theatre, Polonia)
1-6 ani / 35 min.

18h (Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – sala Etaj)
CONCERT: Ada Milea, Bobo Burlăcianu, Anca Hanu și Cristi Rigman
Invitați speciali: actorii Teatrului Gong
+14 / 60 min.

Sâmbătă, 15 octombrie
17h (Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – sala Parter)
POSIBILA, IMPOSIBILA CASĂ
(Theater An Der Parkaue Junges Staatstheater Berlin, Germania)
7-11 ani / 75 min.

19h (Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – sala Etaj)
AMINTIRI DIN EPOCA DE ŞCOALĂ
(regia: Radu Apostol – Centrul de Teatru Educaţional Replika)
+10 / 65 min.

Duminică, 16 octombrie
11h (Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – sala Parter)
TINEREŢE FĂRĂ BĂTRÂNEŢE ŞI VIAŢĂ FĂRĂ DE MOARTE
(regia: Toma Hogea – Teatrul Merlin, Timişoara)
+7 / 60 min.

12h30min (Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – sala Etaj)
ALBĂ CA ZĂPADA ŞI CEI 7 PITICI
(regia: Gabriel Apostol – Teatrul Aşchiuţă, Piteşti)
+3 / 70 min.

machetă Festivalul Tânăr de la Sibiu 2016

Fii primul care comentează on "Programul Festivalului Tânăr de la Sibiu"

Lasă un comentariu

Adresa ta de mail nu va fi divulgată.


*


Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.