Festivalul „Amintiri din copilărie”

În acest week-end, Teatrul Ion Creangă ne invită la joacă în Parcul Kiseleff. A treia ediţie a Festivalului „Amintiri din copilărie” – organizat anual de teatrul bucureştean – se desfăşoară de vineri până duminică, în parcul de pe şoseaua Kiseleff. Zeci de locuri secrete şi instalaţii haioase, proiectate de echipa de arhitecţi Prototip Studio, spectacole susţinute de artişti români şi olandezi, concerte, demonstraţii şi numeroase ateliere de creaţie, arte plastice, teatru, muzică, dans şi mişcare, iată ce ne propun organizatorii în cele trei zile ale acestui festival de început de vară, dedicat întregii familii. Participarea la activităţile pentru copii este gratuită, iar harta şi programul evenimentului le găsiţi afişate mai jos. Aşadar, haideţi cu toţii la joacă în Parcul Kiseleff!

Festivalul Amintiri din copilărie 2016 - Teatrul Ion Creangă


FESTIVALUL AMINTIRI DIN COPILĂRIE – Program

Vineri, 10 iunie

UMBRARUL CU POVEŞTI
11-12h: Atelier de muzică – coordonator George Turliu
12-13h: Atelier de muzică – coordonator George Turliu
16-17h: Lectură de poveşti şi atelier cu Vera Linguraru
17-18h: Atelier de muzică – coordonator George Turliu
19-20h: Atelier de muzică – coordonator George Turliu

MASA CU ATELIERE
11-13h: Atelier de gravură, pictură şi modelaj în lut – Teatrul Ion Creangă
16-17h30’: Atelier de animaţie cu plastilină – coordonator Ana-Maria Cucută
16-18h: Atelier de gravură, pictură şi modelaj în lut – Teatrul Ion Creangă
19-20h: Atelier de gravură, pictură şi modelaj în lut – Teatrul Ion Creangă

ALEI
16-16h45’: Struţii – spectacol de animație / Teatrul Pavana, Olanda
17-17h45’: Girafele – spectacol de animație / Teatrul Pavana, Olanda
19-19h50’: Struţii & Girafele – spectacole de animație / Teatrul Pavana, Olanda
20-20h20’: Concert – La Frustica, Italia

SCENĂ
18–19h: Clowns – spectacol de teatru-circ / Teatrul Ion Creangă
19-20h: Atelier de teatru şi pantomimă – coordonator Silviu Oltean
20h20’-20h50’: Concert – La Frustica, Italia

Sâmbătă, 11 iunie

UMBRARUL CU POVEŞTI
10-11h: Șezătoare cu fluiere şi poveşti – coordonatori Beatrice și Florin Iordan
12-13h: Lectură de poveşti şi atelier cu Vera Linguraru
16-17h: Atelier pentru copii „Călătorie în Egipt” – FasTracKids
17-18h: Atelier de muzică – coordonator George Turliu

MASA CU ATELIERE
10-11h: Atelier de gravură, pictură şi modelaj în lut – Teatrul Ion Creangă
12-13h: Atelier de gravură, pictură şi modelaj în lut – Teatrul Ion Creangă
16-17h30’: Atelier de animaţie cu plastilină – coordonator Ana-Maria Cucută
16-18h: Atelier de gravură, pictură şi modelaj în lut – Teatrul Ion Creangă
16-18h: Atelier de creaţie „Mini-păpuşi din burete” – coordonatori Cornelia Pavlovici și Radu Dinulescu
16-18h: Atelier de poveşti ilustrate şi teatru – coordonator Alexandru Mâzgăreanu
19-20h: Atelier de gravură, pictură şi modelaj în lut – Teatrul Ion Creangă

MINI-ATELIERE
17-18h: Ateliere pentru copii „Sus pe cer” (1-3 ani) – FasTracKids
18-19h: Atelier Yoga Family (4+) – coordonator Mihaela Jipa, Bliss Yoga

ALEI
10-10h45’: Girafele – spectacol de animație / Teatrul Pavana, Olanda
12-12h45’: Struţii – spectacol de animație / Teatrul Pavana, Olanda
16-16h45’: Struţii & Girafele – spectacole de animație / Teatrul Pavana, Olanda
17-17h50’: Concert – La Frustica, Italia
20-20h20’: Concert – La Frustica, Italia

SCENĂ
11-12h: Concert – Povestea simfonică „Petrică și Lupul” / Bucharest Winds
15-16h: Clubul micului actor – coordonator Cornelia Pavlovici, Teatrul Ion Creangă
18-19h: Concert – Corul de Copii al Operei Naționale București
19-19h30’: Concert Rareş Varniote
19h30’-20h: Atelier de dans – Trouble Crew
20h20’-20h50’: Concert – La Fanfara, Italia

Duminică, 12 iunie

ȘOSEAUA KISELEFF
11-11h45’: PARADA TEATRELOR PENTRU COPII

UMBRARUL CU POVEŞTI
12-12h30’: Demonstrație Circ&Variete Globus
14-15h30’: Atelier „Poveștile lui Creangă” – coordonator Vera Linguraru
16-17h: Lectură de povești și atelier cu Alexandrina Halic

MASA CU ATELIERE
12-14h: Atelier de origami – A.C.T.O.R
12-14h: Atelier de făcut paste – A.C.T.O.R
14-16h: Atelier de povești ilustrate și teatru – coordonator Alexandru Mâzgăreanu
14-18h: Atelier de gravură, pictură și modelaj în lut – Teatrul Ion Creangă
16-17h30’: Atelier de animaţie cu plastilină – coordonator Ana-Maria Cucută
16-18h: Atelier de creaţie „Mini păpuşi din burete” – coordonatori Cornelia Pavlovici și Radu Dinulescu
19-20h: Atelier de gravură, pictură şi modelaj în lut – Teatrul Ion Creangă

MINI-ATELIERE
12-14h: Demonstrație și atelier de mimă
17-18h: Ateliere pentru copii „Sus pe cer” (1-3 ani) – FasTracKids
18-19h: Atelier Yoga Family (4+) – coordonator Mihaela Jipa, Bliss Yoga

ALEI
16-16h45’: Struţii – spectacol de animație / Teatrul Pavana, Olanda
17-17h45’: Girafele – spectacol de animație / Teatrul Pavana, Olanda
20-20h20’: Concert – La Frustica, Italia

SCENĂ
12-14h: Concerte și demonstrații susținute de artiștii invitați în Paradă
18-19h: Concert „Spaima zmeilor” – Teatrul Ion Creangă
19-19h30’: Concert Rareș Varniote
19h30’-20h: Atelier de dans – Trouble Crew
20h20’-20h50’: Concert – La Frustica, Italia

Print

Fii primul care comentează on "Festivalul „Amintiri din copilărie”"

Lasă un comentariu

Adresa ta de mail nu va fi divulgată.


*


Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.